Co to jest BIK i co zawiera?

Zastanawiasz się co to jest BIK i w jakim stopniu może dotyczyć Twojej osoby? Jak sprawdzić i czytać raporty. Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Co to jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powołana przez banki, które w ten sposób mogą obniżyć ryzyko kredytowe. Zapisywane są wszystkie informacje związane z zaciąganymi kredytami przez klientów. Dotyczy to nie tylko klasycznych kredytów bankowych, ale także tych udzielanych przez SKOKi i firmy pozabankowe.

Zobacz czym są właściwie parabanki i jak działają.

Takie bazy danych  gromadzą informacje, nie tylko o wysokości zaciągniętych kredytów, lecz także zapisywana jest historia spłat poszczególnych rat kredytowych. Dodatkowo w Biurze Informacji Kredytowej znajdują się wszystkie zapytania o kredyt, limity na kartach debetowych i stopień ich wykorzystywania. Dla banków to prawdziwa kopalnia wiedzy o kliencie.

generalnie gromadzi informacje o klientach indywidualnych, a także o właścicielach małych firm, którzy skorzystali z kredytu konsumenckiego.
Informacje o kredytach udzielanych podmiotom gospodarczym gromadzi BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej.

Sprawdź jakie są zasady przyznawania kredytu konsumenckiego.

Co zawiera raport BIK?

Banki przed udzieleniem kredytu korzystają z informacji zgromadzonych w BIK i stworzonej przez niego historii kredytowej. Na tej podstawie oceniają wiarygodność klienta. Im historia jest lepsza, tym mniejsze ryzyko nieterminowego spłacania kredytu. BIK służy także do analizy zdolności kredytowej klienta, ponieważ zawiera informacje o aktualnie spłacanych pożyczkach.

Zła historia kredytowa

Zła historia w BIK-u nie oznacza, że droga do pożyczki jest zamknięta. Banki zgodnie z prawem bankowym mają obowiązek korzystania z informacji BIK-u. W przypadku złej historii droga do kredytu jest zamknięta. W takim przypadku szansę dają firmy parabankowe, które nie podlegają nadzorowi KNF i politykę pożyczkową mogą kształtować samodzielnie. Oczywiście trzeba wybierać te, które oferują pożyczki bez BIK.

W przyszłości natomiast należy postarać się o poprawieni historii w BIK i spłacić zaległe kredyty i inne zobowiązania.

Co to jest BIK i co zawiera?
Przewiń na górę
Secured By miniOrange